vesper

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Spievam

Spievam sentimentálny song o starých kamarátkach a stratených ilúziách alebo frekvencia súlože sa stala barometrom našich vzťahov.

Sobota ako každá iná a predsa niečím výnimočná. Vracala som sa do rodného mesta. V aute hrali staré vykopávky a na sedadle pípol telefón: „Kúp biele marlborky a fľašu, akciu zahajujeme na byte.“ V duchu som sa pousmiala a tešila sa predstave zahájenia klasického babského večeru v nejakej kuchyni so sliepkami, ktoré poznám cez 20 rokov, ktoré som naposledy videla na pohrebe jednej z nás.

Otvorila mi Rachel. Nezabudla ma informovať o tom, čo momentálne rieši Hana a čo si o tom celom myslí ona. Ani som nestihla vstúpiť do bytu a už na mňa Hana kričala: „Poď si to pozrieť a povedz, čo si o tom myslíš!“  Odvrkla som: „Počkaj,“  zvítala sa s Monikou, ktorá prišla na dovolenku z Anglicka a išla som jej drukovať.

Ukazovala mi fotky z nejakej akcie, na ktorých bol jej o hodne rokov mladší milenec s nejakou o hodne rokov mladšou sliepkou spolu s kamarátmi. Chcela vedieť, čo si o tom myslím. Povedala som nič, mali dobrú zábavu a naozaj nie je dôvod niečo riešiť, obzvlášť keď si myslím, že mladý muž je absolútne neperspektívny. Hana nebola nadšená, s Ráchel sme sa na seba významne pozreli a v duchu si priali, aby sa jej zapálené lýtka skoro uzdravili, aj keď tušíme, že rozvod je v blízkosti.

Ťukla som si prvý prípitok s každou a pozorne si ich obzrela. Mala som pocit, že sa nič nezmenilo, že sú úplne rovnaké, možno pár kíl navyše a trošku vejárikov okolo očí, ale inak absolútne nič. Sedeli sme v kuchyni, vymieňali novinky a začali sa nostalgicky vŕtať v minulosti, zatiaľ čo v pozadí hralo obohraté cédečko.

Neskôr sme zavolali taxík a vrhli sa do víru nočného života. Zapadli v prvom obľúbenom bare a po rozhliadnutí smutne skonštatovali, že z tohto mračna nenaprší, objednali si prvú rundu a pokračovali v babských rečiach.

Niekto sucho zahlásil: „Dobre sme si sadli. Na jednej strane súložiace a na druhej tie bez sexu.“

Strašne sme sa smiali. Smiali sme sa na našich stratených ilúziách.

Rachel by súložiť chcela, je to vydatá matka troch detí a teoreticky by mala aj s kým. Prakticky súložila naposledy na svoje narodeniny a tie boli vo februári. Drahý jej povedal, aby sa pozrela na seba do zrkadla a ona v nemom úžase tupo na neho hľadela a v duchu si myslela „a ty si sa videl?“

Monika by súložila, ale nie so svojou polovičkou. Polovička ju nasrala a zvažuje rozvod. Dôvod som sa v ten večer nedozvedela, ale to, že jej vzťah je len praobyčajná finančná závislosť sme vedeli všetky.

Hana, tá súloží s oveľa mladším milencom, do ktorého sa pravdepodobne zaláskovala a formálne spôsobila rozpad vzťahu, ktorý už dávno predtým nefungoval. Začína si uvedomovať, že s mladým to nebude ružové, starý ju už nechce a ona sa bojí samoty, tak stále zotrváva.

Bolo to smiešne. Frekvencia súlože sa stala barometrom našich vzťahov. Nespávanie ako začiatok konca.

Zdalo sa, že sme ostali na chvíľu ticho. Počúvali sme hudbu, v hlavách premietali vlastné životy a asi rozmýšľali nad tým, kedy nastal ten zlom, kedy sme si uvedomili, že nič nie je také ružové ako sa zdá, kedy sme pripustili vlastnú omylnosť, posunuli hranice tolerantnosti a možno sa aj tak trochu vzdali. Kedy sme prišli o naše ilúzie a dospeli alebo len kedy sme prestali spávať so svojimi polovičkami a oni s nami...

Padol ďalší prípitok. Niekto povedal: „Na nás.“

Hodili sme všetko za hlavu a išli tancovať. Hľadali sme v starom bare na parkete tyč, ktorú sme poznali z mladosti, nebola tam. Chceli sme si dať zahrať naše pesničky a DJ sa zdesene na nás pozeral ako keby sme zatúžili po dychovke, nepoznal ich. Túžili sme sa vrátiť do bezstarostnej minulosti plnej ilúzií, a to sa dalo. Aspoň na malú chvíľu.

Na chvíľu, keď parket patril nám a vedľajšiemu stolu, keď sme bliakali staré pesničky a ostatní rozmýšľali, či to vôbec niekedy počuli, keď sme nad ránom kráčali mestom, močili si nohy v umelom potoku a tlačili dobrú cigánsku urobenú na prepálenom ohni, keď sme spievali na námestí pod reproduktorom a juniori vykrikovali ako dobre nám to ide, keď sme vymietli ešte dva tri bary, aby sme unavené sadli na obrubník, vychutnávali si začínajúci sa východ slnka a čakali na taxík.

Taxík, ktorý nás opäť vráti do reality všedných dní.

Sedeli sme. Usmievali sa. Pozerali na hrad. A bolo nám veľmi fajn.

Nikto nič nesúdil, nikto nebol súdený, ale každý dostal to, čo chcel.

Stratenú ilúziu...


o ničom | stály odkaz

Komentáre

 1. pravdivá rekapitulácia
  výborný flám....nesúdim...:-)))
  publikované: | autor: matahari (e-mail, web, autorizovaný)
 2. Podobá sa to trochu na Sex v meste
  no to bude asi globalizáciou a nemienim to ako kritiku, ale ako pomenovanie skutočnosti.
  Je super vidieť, že ženy - aj keď ich život nie je práve peříčko - dokážu mať nad sebou, nad kamarátkami, nad svojimi (horšími) polovičkami, nad mužmi a vôbec nad životom občas aj taký oslobodzujúci nadhľad :-).
  Som si tu užil zaujímavý nákuk do ženského sveta a ženských duší, výborné čítanie.
  publikované: | autor: Racan (e-mail, web, autorizovaný)
 3. Je pekné, že aj ženy o tom píšu
  v nejakej kuchyni so sliepkami, ktoré poznám cez 20 rokov - ono sa to ľahko vyriekne - no je potrebné sa zamyslieť nad tým, že tak isto sa môže hovoriť o nás samých a to už nie je veľmi príjemné.

  Drahý jej povedal, aby sa pozrela na seba do zrkadla a ona v nemom úžase tupo na neho hľadela a v duchu si myslela „a ty si sa videl?“ - Tu je na škodu veci, že si to myslela iba v duchu - totiž si myslím, že by nebolo od veci, aby si taký egoista vypočul to, že aj on stárne a nebude večne krásavcom. Laco
  publikované: | autor: Terč (e-mail, web, neautorizovaný)
 4. :) ktovie, aké to bude s nami dievčatami (teda už ženami) o pár rokov?
  tiež sme chodili na dámske jazdy, pravidelne síce len dve, ale aj to bolo super...spomenula som si na ne pri tebe ;) a čo je s nami teraz? dve moje kamošky sa v najbližších mesiacoch vydávajú...ďalšia čaká bábo, ja som porodila, párujeme sa a množíme, aj milujeme :) hm, len sa bojím, dokedy...

  ...svoje ilúzie som ešte nestratila
  publikované: | autor: dionea (e-mail, web, autorizovaný)
 5. :)))
  matahari - veru bol
  racan - kruta realita vsednych dni
  terc alias laco - rachel vyzera ako rachel welch, preto dostala meno rachel, krasna zena, len este nezhodila kila po troch detoch... aj take sa stava
  dionea - barometer je postel :)
  publikované: | autor: vesper (e-mail, web, autorizovaný)
 6. čím väčšia, tým lepšie? :))
  publikované: | autor: dionea (e-mail, web, autorizovaný)
 7. cim "rozheganejsia", tym lepsie :)))
  .
  publikované: | autor: vesper (e-mail, web, autorizovaný)
 8. alebo
  častá výmena rozheganých postelí - záruka fungujúceho vzťahu...resp. ako nestratiť ilúzie

  len aby boli rozhegané vďaka aktivite náruživých manželov a nie vďaka milenkám (milencom), či zväčšujúcej sa hmotnosti manželov, ups
  publikované: | autor: dionea (e-mail, web, autorizovaný)
 9. na vztah nie je zaruka
  ale to co sa deje v posteli, je zvycajne obrazom toho co sa deje v skutocnosti...
  publikované: | autor: vesper (e-mail, web, autorizovaný)
 10. hmmm, môžeš konkretizovať? :)
  publikované: | autor: dionea (e-mail, web, autorizovaný)
 11. mozem
  ak sa zmeni obvykla frekvencia postelnych aktivit s oficialnou polovickou, vzdy to nieco znamena, vynimkou je predporodne a poporodne obdobie

  je to prvotny signal, ze nieco je zle... a je na nas, ci to budeme riesit, alebo sa "kriza" prehlbi

  publikované: | autor: vesper (e-mail, web, autorizovaný)
 12. zapamätám ;)
  pekný večer prajem
  publikované: | autor: dionea (e-mail, web, autorizovaný)
 13. ja odpadnem,
  dneska tu kazdy chvali:-)vesper,polepsi sa:-))
  publikované: | autor: bonnie (e-mail, web, autorizovaný)
 14. .
  Dnes som to mala na skype, "z toho mracna nezaprsi". Mala som narodky a snad prvy krat som zazila fakt ten flash back s kamaratkami. Bolo to zvlastne, prijemne a zlvastne :)
  publikované: | autor: sygon (e-mail, web, neautorizovaný)
 15. dakujem diusa, bonnie, sygon
  sygon - vsetko najlepsie, najlepsie vsetko a vsetko najlepsie :)

  bonnie - kurna, tak vytiahni nieco :)
  publikované: | autor: vesper (e-mail, web, autorizovaný)
 16. Zenske v krcme?
  Chlastaju a obzeraju si chlapov? Mam vari de ja vu? Nie, to je uz recidiva.
  publikované: | autor: jaro (e-mail, web, neautorizovaný)
 17. jaro - urcite je
  sme len obycajne alkoholicky, zufalky, ktore raz zac (3krat do roka) idu von (teraz hovorim za zucastnene, ja chodim castejsie) a treba nas zlyncovat...

  trosku nadhlad, tieto stretnutia maju cenu zlata a vobec nie su o alkohole a chlapoch, ale to moze pochopit len zena...
  publikované: | autor: vesper (e-mail, web, autorizovaný)
 18. Ehm, Vesper.. ženské strenutia fak nie sú o chlapoch a sexe
  Chápe to iba žena...:))
  „Dobre sme si sadli. Na jednej strane súložiace a na druhej tie bez sexu.“
  Rachel by súložiť chcela, je to vydatá matka troch detí a teoreticky by mala aj s kým. Prakticky súložila naposledy na svoje narodeniny a tie boli vo februári. Drahý jej povedal, aby sa pozrela na seba do zrkadla a ona v nemom úžase tupo na neho hľadela a v duchu si myslela „a ty si sa videl?“
  Monika by súložila, ale nie so svojou polovičkou. Polovička ju nasrala a zvažuje rozvod.
  Hana, tá súloží s oveľa mladším milencom, do ktorého sa pravdepodobne zaláskovala a formálne spôsobila rozpad vzťahu, ktorý už dávno predtým nefungoval. Začína si uvedomovať, že s mladým to nebude ružové, starý ju už nechce a ona sa bojí samoty, tak stále zotrváva.

  Bolo to smiešne. Frekvencia súlože sa stala barometrom našich vzťahov.
  Kedy sme prišli o naše ilúzie a dospeli alebo len kedy sme prestali spávať so svojimi polovičkami a oni s nami...

  Nechápajúci chlap...:)))

  publikované: | autor: Rick (e-mail, web, neautorizovaný)
 19. rick ty moj nechapajuci chlap - kurna ved zvycajne si chapavy :)
  zenske stretnutia su predovsetkym o vzajomnej podpore, o tom ze si vypocuty, ze ta nikto nesudi, aj ked na prvy dojem si clovek pomysli, posli ho do kelu, ze vie pochopit situaciu, ze mozes povedat veci, ktore bezne nehovoris, lebo sa mozno za ne hanbis etc

  ja som sem dala len cast rozhovoru ako asociaciu s postelou, ktora je zvycajne prvym signalom, ze nieco nefunguje...
  publikované: | autor: vesper (e-mail, web, autorizovaný)
 20. Stále nechápajúci chlap...:)))
  Veď fajn, vcelku ťa ako tak chápem. Aspoň dúfam. Aj chlapské stretnutia sú podobné, len v opačnom garde. Iba som z tvojho textu vytiahol, kde to bolo o chlapoch sexe. Nevyčítam ti to. Len som chcel ukázať, kde to bolo u žien o mužoch a sexe, tak ako to býva u chlapoch o ženách a sexe, bez toho, aby sme tomu prikladali veľký význam.
  Veci ktoré bežne nehovoríš, možno sa za ne hanbíš, ventiluješ medzi sebe podobnými ženami....S mužom ktorého by si ľúbila a vedela by si, že mu môžeš veriť, by si o tom hovorila? Teda, aspoň o väčšine? Lebo ja by som to so ženou, ktorú ľúbim, a viem že jej môžem veriť, dokázal.
  publikované: | autor: Rick (e-mail, web, neautorizovaný)
 21. Bozechran
  aby som dievcatam pocital krcmove akcie. Chcel som len povedat, ako je dobre, ze uz nie je v mode, zutie mocky. Nechcem si predstavit co by tie tvoje fesandy robili.
  publikované: | autor: jaro (e-mail, web, neautorizovaný)
 22. to jaro
  zuly by mocku darling :)
  publikované: | autor: vesper (e-mail, web, autorizovaný)
 23. zijeme
  v divnej dobe. Dievcata chcu byt chlapcami, clapci dievcatami, len sam sebou nikto.
  publikované: | autor: jaro (e-mail, web, neautorizovaný)
 24. čoby nie , jaro
  Dámske či pánske jazdy chápem ako zriedkavé uvoľnenie. Každý chce byť sám sebou, nemusieť sa pretvarovať. V tom je a má byť vnútorná sloboda. Problém je, že často podliehame módnym trendom či tlaku okolia. Ale dôležité, skutočne dôležité je povedať si: som aký som a som slobodný. I am Me and I am Free . Imidž je nanič, nasleduj seba. Kým nezasahujeme do slobody iných, nemáme hraníc. To je cenné a vzácne na mnohých blogerkách či blogeroch, čo píšu ... Idú s kožou na trh, do džungle, kde silnejší žerie slabšieho a múdrejší prehráva. Vedia to a idú do toho napriek tomu. Preto im držím palce. Aj vesper.
  publikované: | autor: warrior (e-mail, web, neautorizovaný)
 25. vesper,
  keby si vedela,aka asociacia mi napadla ako prva:-))...ze co mam vytiahnut:-))trpim akutnou protirodicovskou vzburou.nenormalne mi hrabe.mozem si tu beztrestne zanadavat,zahresit,aj zabohovat?:-))
  publikované: | autor: bonnie (e-mail, web, autorizovaný)
 26. hmm...
  tie tvoje blogy ma proste dostavaju :))
  publikované: | autor: www.lucerny.sk (e-mail, web, neautorizovaný)
 27. Vesper...
  pekne "spievaš", aj s priateľkami...
  Hlavné je nepodľahnúť zúfalým myšlienkam a uchovať si dobrú náladu. (-:
  publikované: | autor: lasky (e-mail, web, autorizovaný)
 28. :))
  www.lucerny.sk - sice neviem cim, ale dakujem :)

  lasky - ziadne zufale myslienky na obzore,som rada, ze si sa zastavil, mal by si nieco vesele napisat, nejako tento priestor upada :)
  publikované: | autor: vesper (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014